podcast cz. 1
rozmowa z prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec Plintą
Sprawdź, co sprawia że kobiety bardzo późno zgłaszają niepokojące objawy oraz nie decydują się na terapie wspomagające. Wysłuchaj rozmowy Farmaceutki z prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec Plintą.
Perimenopauza jest okresem przedmenopauzalnym, w którym zachodzą pierwsze zmiany w dotychczasowym życiu kobiety. Dochodzi do zakłócenia cyklu miesiączkowania oraz ogólnego odczucia zmęczenia. Dopiero następujący po tym okresie spadek estrogenów oraz wyrzut FSH (folikulotropiny) rozpoczyna menopauzę ze wszystkimi jej następstwami.
PL-MBRA-2300050
Perimenopauza i menopauza
Początek zmian w życiu każdej kobiety
Objawy menopauzy dotyczą zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej. Pierwszym i najczęściej wymienianym objawem są uderzenia gorąca i następujące po nich odczucie zimna. Wśród symptomów pojawiają się także: bezsenne noce, częste oddawanie moczu, rozchwianie emocjonalne oraz nierzadko zaburzenia seksualne czy dyspaurenia.
PL-MBRA-2300050
Najbardziej dokuczliwe
i nietypowe objawy zmian hormonalnych
Zmiany jakie zachodzą we współczesnym świecie oraz średnia długość życia, otwierają nowy etap dla kobiet w okresie menopauzalnym i postmenopauzalnym. Dostępne terapie, opieka lekarska, pielęgnacja czy fitness pozwalają kobietom zmieniać swój styl życia, kobiety mają więcej czasu dla siebie, otwierają się dla nich zupełnie nowe możliwości.
PL-MBRA-2300050
Czy realne jest
osiągnięcie równowagi hormonalnej
i zmniejszenie objawów?
Coraz liczniejszą grupę stanowią kobiety z wczesną menopauzą oraz te, które dotyka przedwczesna menopauza. Często obie te grupy nie mogą stosować większości dostępnych terapii hormonalnych. Nawiązanie rozmowy z szukającą kontaktu i pomocy pacjentką to zadanie dla farmaceuty.
PL-MBRA-2300050
Przedwczesna
oraz wczesna menopauza a rola farmaceuty
podcast cz. 2
rozmowa z prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec Plintą
Hormonalna terapia łagodząca objawy a preparaty pochodzenia roślinnego. Co budzi najwięcej wątpliwości wśród pacjentek. Sprawdź co na ten temat sądzi specjalista.
Za unikaniem terapii hormonalnej stoi głównie strach, niewiedza bądź obawy przed następstwami onkologicznymi. Istnieją jednak grupy kobiet, które muszą szukać innych preparatów w celu łagodzenia objawów. Są to głównie pacjentki z żylną chorobą zatorowo - zakrzepową, chorobami wątroby o silnym przebiegu oraz chorobami onkologicznymi. Grupa kobiet po operacjach ginekologicznych (usunięciu macicy), może stosować preparaty hormonalne, zawierające wyłącznie estrogeny.
PL-MBRA-2300050
Przeciwwskazania
do stosowania terapii hormonalnej
Każda z dostępnych terapii hormonalnych opiera się na dostarczaniu do organizmu estrogenów oraz progestagenów, które uzupełniać mają niedobory związane z procesem menopauzy.
PL-MBRA-2300050
Na czym polega
hormonalna terapia menopauzalna?
W okresie menopauzy najskuteczniejsza w łagodzeniu objawów jest hormonalna terapia menopauzalna. Jest to ciągle kontrowersyjny temat wśród kobiet, głównie przez możliwe działania niepożądane, ale także liczne obawy czy brak wiedzy. Terapii tej poddaje się obecnie 8-10 % kobiet.
PL-MBRA-2300050
Kontrowersje
wokół hormonalnej terapii menopauzalnej
Okres menopauzy jest naturalnym etapem w życiu kobiety wokół którego, na przestrzeni lat, narosło wiele uprzedzeń i obaw. Jest to jednak czas, który można poświęcić sobie i zadbać o swój organizm, otworzyć się na nowe pasje i doświadczenia.
PL-MBRA-2300050
Menopauza a kobieta
nowe spojrzenie na ten etap życia
Obecnie zwiększająca się ilość aptek sprzyja nawiązywaniu lepszych kontaktów i relacji pacjenta z farmaceutą. Niezwykle istotne w okresie menopauzy są edukacja oraz doradztwo, jakie może oferować swoim pacjentkom farmaceuta.
PL-MBRA-2300050
Relacje
z farmaceutą
podcast cz. 3
rozmowa prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec Plintą
Czemu spadek jakości życia oraz zaniżona samoocena wpływają na reakcje kobiet.
W jaki sposób można wypracować relacje kobieta - farmaceuta - lekarz.
Niestety menopauza kojarzona jest głównie ze spadkiem jakości życia oraz samooceny kobiet. Pacjentki z menopauzą często zostawiane są same sobie, nie chcą, bądź nie mają z kim porozmawiać o swoim samopoczuciu. Kobiety nie wiedzą też, gdzie szukać pomocy lub bagatelizują negatywne symptomy.
PL-MBRA-2300050
Jak kobiety
widzą menopauzę?
Po okresie menopauzy następuje czas tzw. ciszy hormonalnej. Dopiero wtedy kobiety zaczynają dostrzegać zmiany zewnętrzne, które wiążą się ze spadkiem ilości estrogenów. Najczęściej wymieniane są: zaburzone odczuwanie apetytu oraz wzrost wagi.
PL-MBRA-2300050
Menopauza
a przyrost wagi
Bardzo ważna jest świadomość możliwości łączenia terapii oraz zasięganie opinii specjalistów wielu dziedzin. Całokształt działań może wpłynąć na złagodzenie praktycznie każdego z objawów, zniwelować przyrost masy ciała, polepszyć sen czy odczuwalną w tym czasie suchość pochwy. Ważne, aby dobierać preparaty pod kątem indywidualnych potrzeb.
PL-MBRA-2300050
Formy terapii
oraz łagodzenia objawów
Farmaceuci mają wiedzę i umocowanie, by wspierać i edukować kobiety oraz służyć radą w dokonywaniu dobrych wyborów zdrowotnych. Bardzo ważna jest zatem otwarta postawa farmaceuty na problemy pacjentek w celu zmiany ich myślenia o menopauzie oraz wskazanie im sprawdzonych sposobów postępowania w zależności od objawów. Dzielmy się wiedzą o menopauzie, a nie raz usłyszymy „dziękuję za pomoc.”
PL-MBRA-2300050
Rola farmaceuty
podcast cz. 4
Rozmowa z dr n. med. Anitą Sikorą Szubert
Czemu cały czas kobietom trudno zaakceptować
zachodzące zmiany? Co stanowi dla
nich największy
problem?
W rozmowie z
dr n. med. Anitą Sikorą Szubert
dowiesz się jakie
problemy dotykają kobiet
w okresie menopauzy.
Menopauza to taki okres w życiu, o którym kobiety ciągle wiedzą za mało. Brak świadomości na temat możliwych dolegliwości i objawów budzi wiele obaw, a sam czas kojarzy się wyłącznie jako negatywne doświadczenie.
PL-MBRA-2300060
Menopauza
niechciany temat
Najczęściej wymieniane i najgorzej odbierane są spadek metabolizmu i przybieranie na wadze. Pacjentki skarżą się również na uderzenia gorąca, pogorszenie koncentracji, trudności z zasypianiem czy problemy o charakterze seksualnym.
PL-MBRA-2300060
Co najtrudniej
zaakceptować kobietom w trakcie menopauzy?
Menopauza jest naturalnym procesem w życiu każdej kobiety. Samo określenie menopauzy jako przekwitania ogromnie stygmatyzuje ten stan, przedstawiając go jako coś ostatecznego i negatywnego. Istnieje ogromna potrzeba edukacji kobiet, by pokazać że można poradzić sobie z dolegliwościami, a czas ten może przynieść wiele pozytywnych doświadczeń.
PL-MBRA-2300060
Kolejny
etap w życiu
Wiedza i świadomość na temat objawów to podstawowe narzędzie w trosce o siebie i swoje samopoczucie. Warto informować kobiety, że pojawiające się symptomy można minimalizować, łącząc środki farmakologiczne dobrane do indywidualnych potrzeb oraz zachowawcze takie jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta.
PL-MBRA-2300060
Świadomość
to podstawa
podcast cz. 5
Rozmowa z dr n. med. Anitą Sikorą Szubert
Szerokie spektrum objawów a aspekt fizyczny i
psychiczny w okresie
menopauzy. Kiedy i czemu
kobiety godzą się z zachodzącymi zmianami
traktując je
jako coś naturalnego.
Problemy fizyczne determinują i potęgują pojawiające się problemy natury psychicznej i emocjonalnej. Odczuwany strach związany z pojawiającymi się dolegliwościami, obawa czy sobie z nimi poradzimy, towarzyszące poczucie wykluczenia np. z dotychczasowych aktywności. Wszystko to, piętrząc się, wpływa na stan psychiczny i jakość życia.
PL-MBRA-2300060
Problemy fizyczne
a psychiczne w okresie menopauzy
Zjawiskiem, z którym coraz częściej mamy do czynienia w gabinetach specjalistycznych jest depresja okołomenopauzalna. Pamiętać należy, że stan depresyjny kobiety mylą często z chwiejnością emocjonalną okresu menopauzy. Niepokój, stres, lęk, niechęć do wykonywania codziennych czynności czy problemy z codziennym funkcjonowaniem nie mogą być traktowane jako coś normalnego, z czym należy żyć.
PL-MBRA-2300060
Depresja
okołomenopauzalna
Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, którego nie trzeba się bać. Może wydawać się trudny z powodu zachodzących zmian fizycznych i psychicznych. Warto edukować kobiety o możliwości wcześniejszego przygotowania się i reagowania już na pierwsze objawy, łączenia terapii, szukania pomocy. Tylko szeroko zakrojone działania przyniosą rezultat i zadowolenie z życia.
PL-MBRA-2300060
Menopauza
naturalna kolej rzeczy
Dobrym sposobem na poprawienie jakości życia oraz łagodzenia objawów są rożnego rodzaju niestandardowe rozwiązania, jak grupy wsparcia, uniwersytety trzeciego wieku, zajęcia rozwijające aktywność fizyczną. Warto skonfrontować swoje obawy i doświadczenia z innymi osobami, które jak się okazuje, są w podobnej sytuacji. Jest to okres, w którym mamy więcej czasu dla siebie i tylko od nas zależy jak go wykorzystamy.
PL-MBRA-2300060
Niestandardowe rozwiązania
podcast cz. 6
Rozmowa z dr n. med. Anitą Sikorą Szubert
Co można zrobić by szerzyć wiedzę i przygotować
kobiety do nadchodzących zmian?
Współczesna
rola farmaceuty jako brakującego ogniwa oraz
kierunek rozwoju.
Aktualny stan wiedzy kobiet na temat menopauzy jest niewystarczający. Za mało mówi się o możliwych dolegliwościach, objawach oraz wzajemnym oddziaływaniu problemów fizycznych i psychicznych. Pacjentki często nie mają pojęcia jacy specjaliści mogą okazać się pomocni oraz jak ważne jest łączenie różnych terapii w celu łagodzenia objawów.
PL-MBRA-2300060
Stan wiedzy
o menopauzie
Podobnie jak wiedza z dotycząca objawów tak i świadomość ciała pozostaje niewielka. Kobiety często nie znają i nie oglądają swojego ciała, przez co nie są w stanie zauważyć zmian jakie przyniosła menopauza. Krępują się nie tylko swojej fizyczności ale także rozmów na ten temat ze specjalistami. Wiele objawów towarzyszy przez to kobietom od lat.
PL-MBRA-2300060
Świadomość ciała
Ogromnie ważna w zmianie postrzegania menopauzy przez kobiety jest edukacja. Podkreślanie jak istotna jest reakcja na pierwsze objawy oraz świadomość swoich potrzeb. Najskuteczniejszą formą terapii jest łączenie i odpowiedni dobór różnych metod pod indywidualne potrzeby fizyczne i psychiczne.
PL-MBRA-2300060
Holistyczne podejście
Farmaceuci stanowią grupę, z którą kobiety mają najczęściej pierwszy kontakt szukając pomocy przy nasilających się dolegliwościach lub czekając na wyznaczoną wizytę u specjalisty. Jest tu ogromny potencjał do edukowania kobiet oraz przeprowadzenia wywiadu farmaceutycznego skierowanego na całą paletę objawów i ich różnorodność.
PL-MBRA-2300060
Farmaceuci
Suplement diety
PL-MBRA-2300018